SWT25100F Fixed Automatic Cable Tie Installation Tool Wire Cable Aseembly Line
Categories Automatic Cable Tie System
Brand Name: SWIFT
Model Number: SWT25100F
Certification: CE
Place of Origin: Shenzhen, China
MOQ: 1pcs
Price: Negotiation
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 100pcs / month
Delivery Time: 10days
Packaging Details: wooden cases
Product name: Automatic cable tie tool
Model: SWT25100F
Cable tie width: 2.5mm
Cable tie length: 100mm (4inch)
Binding Dia: 2 - 18mm
Power supply: AC220V,50/60Hz
Bunndle speed: 0.9S per cable tie
Application: Auto bundle cable ties in fast speed
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
Automatic Cable Tie Tool SWT25100F Fixed Cable Tie Gun In Wire Cable Aseembly Line
SWT25100F advantages
1. Tread foot pedal, automatically treading, pulling and tightening, cutting off cable ties.
2. The whole operations take only 0.9S.
3. Clean cutting edge prevents dangerously sharp cable tie ends.
4. The waste material can be collected into a box.
5. There are 4 binding forces and they are adjustable.
6. Touch screen, easy to manage.
How should I know SWT25100F is what I need?
1. Pls check your product bundle diameter(Max). SWT25100F can bundle the max diameter is 18mm for wires/cable.
2. Or check your cable tie size. SWT25100F deals with nylon cable ties W2.5 * L100mm ONLY.
SWT25100F base data
No. 1DescriptionCable tie clamping tool(automatic threading and tightening cable ties)
2BrandSWIFT
3ModelSWT25100F
4Features/advantages
1. Use loose cable ties, W2.5 * L100mm.
2. Automatically binding cable ties tightly. Hands don’t need to touch nylon wire ties.
3. Easy to operate. Tread foot pedal, the machine would begin to bundle.
4. The binding forces are adjustable.
5. It takes 0.9S to bundle one cable tie.
5Cable ties detailsTies typeBulk cable ties
Tie modelT25100 loose cable ties
Tie width2.5mm
Tie length100mm
Tie thickness1.1mm
Tensile strength8kg
Quantity/bags1,000pcs
6Cable tie gun detailsPowerDC48V auto switch
SizeL25 * W24 * T15cm
Tension forcesAdjustable by turn knob
7The bundle diameter2mm -18mm
8The bundle speed0.9S per cable tie
9Power supplyAC110V/220V, 50/60Hz
10Pneumatic pressure5kg/cm²
11Max Power1,000W
Trading details
1. 70% TT deposit before production and 30% balance payment before ship.