STPS20L45CFP
Categories Schottky Diodes & Rectifiers
Technology :: Si
Product Category :: Schottky Diodes & Rectifiers
Mounting Style :: Through Hole
Minimum Operating Temperature :: - 65 C
Ir - Reverse Current :: 200 uA
Package / Case :: TO-220-3 FP
Maximum Operating Temperature :: + 150 C
Packaging :: Tube
Configuration :: Dual Common Cathode
Series :: STPS20L45C
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage :: 45 V
Vf - Forward Voltage :: 0.73 V
Ifsm - Forward Surge Current :: 180 A
If - Forward Current :: 20 A
Product :: Schottky Rectifiers
Manufacturer :: STMicroelectronics
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.