PIC16F1933-I/ML Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
Categories Microcontrollers And Embedded Processors
Part Number: PIC16F1933-I/ML
Manufacturer: Microchip Technology
Description: IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Category: Embedded - Microcontrollers
Family: Embedded - Microcontrollers
Series: PIC® XLP™ 16F
Place of Origin: Original
MOQ: Negotiable
Price: Negotiable
Delivery Time: Negotiable
Payment Terms: T/T, L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability: 100000
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
PIC16F1933-I/ML Specifications
Part StatusActive
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)