T495B107M006ASE700
Categories Tantalum Capacitors
Part Number: T495B107M006ASE700
Manufacturer: KEMET
Lifecycle: New from this manufacturer
Delivery: DHL、UPS、FedEx、Registered Mail
Payment: T/T Paypal Visa MoneyGram Western Union
More Information: T495B107M006ASE700 More Information
ECAD: Request Free CAD Models
Remark: Manufacturer: KEMET. Rozee is one of the Distributors. Wide range of applications.
Mount: Surface Mount
Height: 2.8 mm
Weight: 65.005457 mg
Packaging: Tape & Reel (TR)
Capacitance: 100 µF
Case/Package: 1411
Voltage Rating: 6.3 V
Voltage Rating (DC): 6.3 V
Height - Seated (Max): 2.1082 mm
Min Operating Temperature: -55 °C
Products Category: Capacitors - Tantalum Capacitors
Qty: 425 In Stock
Applications: Wireless infrastructure Lighting Data storage
Width: 2.794 mm
Length: 3.5052 mm
Features: General Purpose
Tolerance: 20 %
Termination: SMD/SMT
Life (Hours): 2000 hours
Case Code (Metric): 3528
Case Code (Imperial): 1411
Max Operating Temperature: 125 °C
ESR (Equivalent Series Resistance): 700 mΩ
Model Number: T495B107M006ASE700
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.